Ostatnimi czasy zauważalny w świecie sportu i fizjoterapii jest powrót do oddziaływania na organizm ludzki za pomocą wibracji. Powrót ten związany jest z udoskonaleniem sprzętu, który wykonuje zabiegi z wykorzystaniem ruchu o dużej częstotliwości i małej amplitudzie. Wibracja w terapii schorzeń narządu ruchu znana była już od dawna za pomocą platform wibracyjnych oraz urządzeń o nazwie aquavibron. Jednak postęp technologiczny w zakresie tworzenia pojemnych i małych akumulatorów sprawił, że coraz popularniejsze stały się tak zwane pistolety sportowca. Jak zatem działa wibracja i do jakich celów możemy jej używać?
Pierwszą grupą sytuacji, w których zasadne będzie sięgnięcie po takie urządzenie będą wszelakie stany napięciowe mięśni, wynikające na przykład z przyjmowania statycznych pozycji w trakcie pracy. Wibracja doskonale rozluźnia mięśnie, notuje się również jej działanie przeciwbólowe. Regularne działanie wibracją na napięte struktury może przynieść nam ulgę w dolegliwościach. Jednak trzeba pamiętać, że napięcie mięśniowe, a ich długość nie są tożsame. Wibracja nie rozciągnie nam mięśni i nie zwiększy naszego zakresu ruchomości w stawach, w takim stopniu jak rozciąganie tych struktur. Dlatego sama praca pistoletem wibracyjnym to nie wszystko i nie powinniśmy jej traktować jako zamiennika aktywności fizycznej.
Drugim przypadkiem w którym możemy wspomóc się wibracjami, jest regeneracja potreningowa. Bodźce wibracyjne doskonale przekrwią zmęczone tkanki, a wraz ze świeżą krwią dopłyną do nich nowe substancje odżywcze, tlen oraz zabrane zostaną produkty przemiany materii. Jak wspomniałem już wyżej wystąpi również efekt rozluźnienia mięśni, co ma niebagatelne znaczenie po treningu, na którym przecież mięśnie napinamy. Wibracja wzmocni również połączenia ścięgniste, wzmacniając przyczepy mięśniowe do kości. Wibracja ogólnoustrojowa w niemałym stopniu jest w stanie zapobiec zrzeszotnieniu kości czyli osteoporozie. Poprzez wywołanie efektu piezoelektrycznego możemy wspomagać również zrastanie się kości po złamaniach. Stosowanie wibracji może również wspomagać wchłanianie się obrzęków pourazowych, oraz limfatycznych.
Te ostatnie zahaczają również o trzeci aspekt stosowania wibracji w branży kosmetycznej. Wibracja jest doskonałym narzędziem do „ruszenia” wody w organizmie, czyli doskonale sprawdzi się jako prewencja, jak i pozbywanie się cellulitu.
Jak widzicie wibracja w sporcie i rehabilitacji ma bardzo duże zastosowanie. Odpowiednie jej aplikowanie pomoże nam przyśpieszyć fizjologiczne procesy regeneracji, podczas leczenia na przykład urazów narządu ruchu, jak i procesy regeneracji powysiłkowej. Dodatkowym aspektem będzie możliwość wprowadzenia jej jako bodźca do sektora beauty fizjoterapii.
Pozdrawiam serdecznie,
Sportowiec Codzienny!